Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2013

ΕΣΚΑΝΑ:Δύσκολη νίκη έκτός έδρας πέτυχαν οι Εφηβοι του Ικάρου Καλλιθέας επι του Ολυμπιακού με 53-60 για την πέμπτη αγωνιστική.

Δύσκολα τα βρήκε ο Ικαρος Καλλιθέας με την ομάδα του Ολυμπιακού  στο εκτός έδρας αγώνα του (αίθουσα Μελίνα Μερκούρη στο ΣΕΦ)για την πέμπτη αγωνιστική όπου για τριανταπέντε λεπτά ο Ολυμπιακός πρόβαλε σθεναρή αντίσταση με κύρια δύναμη την άμυνα του αλλά και την μεγάλη δυστοκία των παικτών του Δρομπούκη.

Με τον Ικαρο αγωνίστηκε για πρώτη φορά  ο Τολιόπουλος ο καλός "playmaker" όπου αποκτήθηκε φέτος απο τον Πανιώνιο.

Απο την αρχή φάνηκε ότι ο αγώνας θα έχει πολλές συγκινήσεις και καλό θέαμα, έτσι λοιπον ο Ολυμπιακός κατάφερε στα πρώτα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα  6-3,9-6,αλλά πολύ γρήγορα το ανέτρεπει  ο Ικαρος με το  10-13, 12-13 και μέχρι την λήξη του να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τελικά να τελειώσει με  15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα πήρε και πάλι ο Ολυμπιακός  με 18-15,21-17 το οποίο κατάφερε να μην το χάσει μέχρι την λήξη του με 25-22.

Η κορύφωση αλλά και οι καλύτερες ενέργειες όλων των παικτών και των δύο ομάδων έγιναν στο τρίτο δεκάλεπτο όπου κοντραρίστηκαν μεταξύ τους αρκετά διότι  ήθελαν κάθε ένας για τον εαυτό του την νίκη με αποτέλεσμα το σκορ να διαμορφώνεται σε 27-22 και να ανατρέπεται από τον Ίκαρο στο 5,51'  πριν την λήξη του σε 29-30 αλλά και πάλι να γίνουν αλεπάλληλες ανατροπές με 33-32 και 33-34 όπου με την λήξη του  πήρε προβάδισμα ενός πόντου ο Ολυμπιακός με ένα πόντο(39-38).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πλέον όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και η ομάδα του Ικάρου  λόγω της αποφασιστικότητα της αλλά και λόγω της πληρότητα της άρπαξε την νίκη(42-40,42-43,44-52,51-56,53-60)  από την καλή ομάδα του Ολυμπιακού η οποία βασίστηκε κυρίως σε 6-7 παίκτες σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα (αξιοσημείωτο ο  καλύτερός της παίκτης Λεγκίκας Δημήτρης δεν βγήκε ούτε μία στιγμή από τον αγώνα).

Από την ομάδα του Ικάρου σήμερα μας άρεσε αρκετά ο Τολιόπουλος και από την ομάδα του ολυμπιακού   Λεγκίκας(ο αθλητής από την Ακράτα) οποίος άφησε πολλές υποσχέσεις για κάτι πολύ καλό για το μέλλον με το εξαιρετικό τρόπο παιχνιδιού του και των αντοχών του.

Τα δεκάλεπτα (15-15,25-22,39-38,53-60)

Οι Διαιτητές  του αγώνα Μαυρέλης ,Καλαντζής ήταν αρκετά καλοί στο σημερινό έργο τους.

ΙκαροςΚαλλιθέας(Δρουπούκης,Διονυσόπουλος):Ντουζίδης,Ιορδάνογλου,

Τολιόπουλος,Περσίδης,Βαλές ,Βλάχος ,Τσατσούκ,Χαραλαμπίδης ,Βλάμης Σαμιλίδης,Μπέμπης,Σκορδας.