Δευτέρα 12 Μαΐου 2014

Βάσω Μιλλούση κατέκτησε τον τίτλο στις γυναίκες για πέμπτη φορά στην καριέρα της, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής ανδρών - γυναικών και εφήβων - νεανίδων.

Ο Νίκος Ηλιόπουλος αναδείχθηκε πανελληνιονίκης στους άνδρες και η Βάσω Μιλλούση κατέκτησε τον τίτλο στις γυναίκες για πέμπτη φορά στην καριέρα της, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής ανδρών - γυναικών και εφήβων - νεανίδων, που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 3-4 Μαΐου στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας, στη Θεσσαλονίκη.
Η διοργάνωση αποτέλεσε την τελευταία πρόβα ενόψει των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων ενόργανης της Σόφιας (γυναίκες - νεανίδες: 14-18 Μαΐου, άνδρες - έφηβοι: 21-25 Μαΐου).
Το πανελλήνιο πρωτάθλημα ήταν αρχικά προγραμματισμένο για τις 12-13 Απριλίου, αλλά είχε αναβληθεί λόγω της αναστολής αγωνιστικών δραστηριοτήτων που είχε εισηγηθεί η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή για το συγκεκριμένο διήμερο, λόγω των οικονομικών προβλημάτων των αθλητικών Ομοσπονδιών.

Τον τίτλο στο σύνθετο ατομικό των ανδρών κατέκτησε ο Νίκος Ηλιόπουλος του Α.Γ.Ο. Πάτρας με 80,800 βαθμούς (έδαφος: 13,000, πλάγιος ίππος: 13,400, κρίκοι: 13,600, άλμα: 13,300, δίζυγο: 14,100, μονόζυγο: 13,400), επαναλαμβάνοντας την αντίστοιχη επιτυχία του 2011, με τη διαφορά ότι τότε είχαν απουσιάσει από το πανελλήνιο πρωτάθλημα όλοι οι πρωτοκλασάτοι αθλητές των Εθνικών ομάδων.

Τα προγράμματά τους δοκίμασαν και οι σπεσιαλίστες που στοχεύουν σε μετάλλια στην Σόφια: Ο Λευτέρης Πετρούνιαςκατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους με 15,700 β. (είχε 16,100 β. στον προκριματικό), ο Βλάσης Μάραςαναδείχθηκε πανελληνιονίκης στο μονόζυγο με 14,000 β. (πήρε 14,500 β. στον προκριματικό), ενώ ο Λευτέρης Κοσμίδης και ο Βασίλης Τσολακίδης συμμετείχαν μόνο στους προκριματικούς των οργάνων τους, όπου είχαν τις υψηλότερες βαθμολογίες, με 15,600 β. στο έδαφος και 14,300 β. στο δίζυγο αντίστοιχα.
Στο σύνθετο ατομικό γυναικών, η Βάσω Μιλλούση στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας για πέμπτη φορά (είχαν προηγηθεί οι αντίστοιχες διακρίσεις του 2002, του 2009, του 2010 και του 2012), συγκεντρώνοντας 52,800 β. (άλμα: 13,200, ασύμμετροι ζυγοί: 11,750, δοκός ισορροπίας: 14,600, έδαφος: 13,250).
Εξάλλου, στην κατηγορία εφήβων υπερίσχυσε ο Αντώνης Τανταλίδης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά με 80,500 β. και στην κατηγορία νεανίδων η Μήνα-Γεθσημανή Βαρθολομαίου με 49,600 β..
Ο Τανταλίδης, ο οποίος πρώτευσε στον τελικό του πλάγιου ίππου με 13,900 β., κατέκτησε για δεύτερη διαδοχική χρονιά και το Κύπελλο «Χρήστος Φανδρίδης», που είναι αφιερωμένο στη μνήμη του αδικοχαμένου αθλητή του Πανιωνίου και απονέμεται κάθε χρόνο στον έφηβο με την υψηλότερη βαθμολογία στους τελικούς οργάνων.
Περισσότερα στο

Featured Post

Το πρόγραμμα των αγώνων του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών (Α΄ φάση, 3η αγωνιστική)

Για το Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών (Α΄ φάση, 3 η   αγωνιστική) θα διεξαχθούν οι παρακάτω αγώνες: 20/09/2020         Υμηττού (ΠΥΡΚΑΛ) 17.00 ΑΟ Α...