Πέμπτη 22 Νοεμβρίου 2012

ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΕΑΝΙΔΩΝ:Α.Ο. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ - ΠΗΓΑΣΟΣ ΓΑΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ 49 - 28

Μια ακόμα επιτυχία για τις νεανίδες , που ζευγάρωσαν τις νίκες τους επί του Πήγασου (32-24 στον α γύρο). Τα κορίτσια πήραν διαφορά στην 1η περίοδο αλλά έκαναν το λάθος να πιστέψουν πως το ματς έληξε, χαλάρωσαν και ο Πήγασος με αντεπίθεση στη 2η περίοδο πέρασαν μάλιστα προς στιγμή μπροστά και τελικά πήγαμε στο ημίχρονο προπορευόμενοι με ένα καλάθι.
Στο β μέρος, ο κόουτς Παπαναστασίου, ζήτησε πιεστική άμυνα και πέρασε την Ορφανού σαν πλέϊ μέηκερ, και έτσι η Τριβυζάκη, απελευθερώθηκε σκοράροντας και θυμίζοντας την σκόρερ που γνωρίζαμε, που εκτός από σκορ είχε επιδόσεις σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες(ριμπ., κλεψ.,ασιστ , τάπες ).  Κοντά της και η Καλάγια που επίσης έβαλε ωραία καλάθια. Έτσι  σε συνδυασμό με την άμυνα και το καλό ομαδικό παιχνίδι, το σκορ πήρε διαστάσεις 20 πόντων.

Εκτός από τις εξαιρετικές Τριβυζάκη και Καλάγια, Ορφανού, πολύ καλή  εμφάνιση στην άμυνα από την Βαρουχάκη, που σαν αποκορύφωμα είχε ένα εντυπωσιακό στοπ σε πολύ ψηλότερη παίκτρια. Δύσκολα θα βρεθεί υστερήσασα  από την ομάδα μας,  Τέλος στο γήπεδο έγινε πανζουρλισμός, στο τελευταίο λεπτό, όταν σκόραρε η μικρή Ζέτα Καραπατάκη.