Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2013

Α' ΕΣΚΑΝΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ Α.Ο.- Α.Ο. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ 47- 49

Δυνατό ματς στα Καμίνια με εντυπωσιακό και αγχωτικό φινάλε.  Ο Προφήτης Ηλίας, αποφασισμένος, υπό το βάρος του πρόσφατου αποκλεισμού από εμάς, στο κύπελλο αλλά και την ήττα στον α γύρο, ( και σε μικρότερο βαθμό την πρόκριση των νεανίδων μας προ 3 ημερών απέναντί του) μπήκε έτσι πολύ δυνατά στο γήπεδο, με αρκετή πίεση στην άμυνα και πήρε αρχικά ένα προβάδισμα (08-02), όμως η  Ελευθερία αντέδρασε επιτυχώς και έκλεισε αυτή προηγούμενη την α περίοδο.
Το 2ο 10λεπτο αρχικά ανήκε στην Ελευθερία , που προς στιγμή με ένα ξέσπασμα  φάνηκε πως θα κυριαρχήσει, αλλά ήταν η σειρά των γηπεδούχων για αντεπίθεση, και έτσι ενώ το ημίχρονο έκλεισε τελικά με μικρή διαφορά για την Ελευθερία,ενώ  ο Προφήτης Ηλίας πήρε την πρωτοπορία στην 3η περίοδο. Στο ματς του α γύρου στο Μοσχάτο, η Ελευθερία είχε ανατρέψει την κατάσταση στη μέση της 4ης περιόδου. Εδώ με τις ομάδες να εναλλάσσονται σε σκορ και εντυπώσεις, με σκληρές μονομαχίες, ο Προφήτης Ηλία φάνηκε να παίρνει την πολυπόθητη γι αυτόν διαφορά στο φινάλε, αλλά η ύστατη αποφασιστική αντεπίθεση της Ελευθερίας ανέτρεψε θεαματικά τα πάντα, και η ομάδα μας πήρε τη νίκη ,  ενδεχομένως ανέλπιστα για τους θεατές, αλλά όχι για τις παίκτριές και τους προπονητές μας, που το πίστευαν. Τελικά ο γηπεδούχος έχασε και δύο βολές , 2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, που θα μας πήγαιναν στην παράταση.
Το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ σκληρό και ο Προφήτης Ηλίας, με πολύ σκληρή άμυνα πάνω στην Κακλέα,( τα χέρια της ήταν γεμάτα σημάδια μετά τον αγώνα και σε αυτό υπάρχει κακή διαιτητική αντίδραση ). Στο πάθος των γηπεδούχων,  η Ελευθερία, όρθωσε την δική της αντίστοιχη προσπάθεια. Όλες οι παίκτριές μας έβαλαν το λιθαράκι τους σε αυτή την πολύ μεγάλη νίκη.
Σημαντική η παρουσία της Κωνσταντίνου ειδικά στο φινάλε , επίσης Κακλέα, Καλάγια, Τρύφωνα,  Κοκκίνη και Εξουζίδου, είχαν σημαντικές στιγμές. Από τον Προφήτη Ηλία, Βλάμη , Δροσοτάκη και Τηλεμάχου ξεχώρισαν.
Διαιτητές : Μαυρέλης / Γερουλάνος

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ  Α.Ο.-  Α.Ο.  ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ  47- 49 (09 -13 ,22-25 , 37-36 , 47-49  )

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ ( Χλιαουτάκης ) : Βλάμη © 8 , Δροσοτάκη Μ. 12 (1 τριπ.), Καψοκόλη Β. 3 , Τηλεμάχου Ε. 14 (2τριπ.), Σπύρη 1 , Ζαχαρία  , Μελιγκοτσίδου 1 , Μουσούλη 8 (2τριπ.), Μαυρίδου , Γουλουμή  (  δεν έπαιξαν οι , Χάλαρη ,     Παπαδοπούλου  ) .
 ( 16/17  59,3 % ,   8/34  23,5 %, 5/11  45,5%- αμ. ριμπ 31 & επ. ριμπ 10 : συν. 41 – ασίστ :9 -κλεψ : 5, ταπ: -1  , λάθη : 18 )

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (Τσαραπατσάνης Σωτήρης / Παπαναστασίου Γιάννης) : Κακλέα Αναστασία  11 (2 τριπ.), Πατέλη  Νικολέττα 1 ,  Κοκκίνη Ελένη  6 , Γιαπαλάκη Φωτεινή-Λορένα , Γαλαχουσίδη Ευτυχία   , Τρύφωνα Νάντια  6 , Κωνσταντίνου Γεωργία © 19  (2 τριπ.), Εξουζίδου Λουντμήλα  4 , Καλάγια  Εντόνα 2 , Θωμοπούλου Βασιλική , Μάνου Τζίνα , (  δεν έπαιξε η , Χόντο Κων/να  )  .

Την επομένη αγωνιστική, Κυριακή 03/02/2013, κατά το πρόγραμμα αντιμετωπίζουμε τον  Φοίνικα Αγίας Σοφίας  Μοσχάτο (ώρα  15.30 ), σε ένα ματς που δεν προσμετράται στην βαθμολογία, καθώς ο Φοίνικας έχει μηδενισθεί και η νίκη θα καταχωρηθεί στην Ελευθερία. Το ματς θα είναι φιλικού χαρακτήρα.
Ο επόμενος αντίπαλός μας θα είναι το Παλαιό Φάληρο, σε ένα ντέρμπυ που θα κλείσει την α φάση του πρωταθλήματος (Κυριακή 10/02/2013, ώρα 14.15 στο Γ΄ ΣΕΦ)