Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2013

ΜΙΝΙ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΣΚΑΝΑ:Δύσκολη νίκη πέτυχαν οι μικροί του Ολυμπιακού επί του Πορφύρα με 33-28 σήμερα το πρωί στο βοηθητικό γήπεδο ΣΕΦ

Τα οκτάλεπτα του αγώνα(6-6,12-18,20-22,28-33) ττυπικά γηπεδούχος ήταν ο Πορφύρας

Από την πρώτη στιγμή φάνηκε ότι ο αγώνας θα εξελίσσονταν σε μεγάλη μονομαχία για το ποία ομάδα  θα κέρδιζε σήμερα.

΄Στο πρώτο οκτάλεπτο οι άμυνες ήταν αρκετά σφικτές με αποτέλεσμα   να γίνουν αρκετά επιθετικά λάθη και από τις δύο πλευρές και το σκορ έμεινε σε μονοψήφια νούμερα(6-6)

Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός ήταν αισθητά καλύτερος με την δεύτερη πεντάδα του και κατάφερε να προηγηθεί με 18-12

Στο τρίτο ο Πορφύρας έδειξε ότι δεν θα παρατήσει εύκολα τον αγώνα και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20  και να κλείσει το τρίτο οκτάλεπτο σε 22-20 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στό τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο έγινε ακόμη ποιο συναρπαστικό το παιχνίδι,  οι ομάδες πραγματικά πήγαν πόντο πόντο,έπαιξαν ωραίο μπάσκετ  (22-24, 24-28,28-28) μέχρι τα τελευταίαα λεπτά. Φυσικά στις λεπτομέρειες ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός όπου και κέρδισε  δύσκολα με 33-28 ένα ισάξιο σήμερα Πορφύρα.

Ο Ολυμπιακός με αυτή την νίκη παραμένει ψηλά στην κορυφή της βαθμολογίας και το επόμενο Σάββατο δίνει ένα κρίσιμο αγώνα εκτός έδρας με την πρωτοπόρο ομάδας της βαθμολογίας Δραπετσώνα.