Πέμπτη 16 Ιανουαρίου 2014

Β'ΕΣΚΑ:Σε ένα συναρπαστικό αγώνα όπου υπήρχαν αρκετές ανατροπές στο σκόρ ο Θεμιστοκλής κατάφερε και κέρδισε στο τέλος τον Αίολο Ταύρου με 69-64(15-27,36-42,54-54,69-64)

Ο Αίολος Ταύρου σε αυτό το αγώνα μπόρεσε και αιφνιδίασε τον αντίπαλό του Θεμιστοκλή με την πολύ καλή αρχική του απόδοση όπου προηγήθηκε με 12-4,20-12 κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 15-27 υπέρ του πετυχαίνοντας και τρία τρίποντα.Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να έχει καλή απόδοση και κατάφερε να κάνει το 23-40 περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αλλά όμως η αντικατάσταση του Σπυριδάκη δημιούργησε πρόβλημα στην άμυνα του Αίολου και ο Θεμιστοκλής κατάφερε με το τέλος του δεκαλέπτου να μειώσει σε 36-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Θεμιστοκλής έχοντας καλή την ψυχολογία του μπήκε αρκετά δυναμικά και από τα πρώτα λεπτά κατάφερε  να περάσει μπροστά στο σκορ με 43-42 και να κάνει το 50-42 έχοντας ένα σερί 21-0.Όμως στα δύσκολα φάνηκε η ομάδα του Αίολου και σιγά -σιγά μπόρεσε να αντεπεξέλθει και βελτιώνοντας την απόδοσή του κατάφερε να κάνει το 53-46,54-49 και να ισοφαρίσει στο τρίτο δεκάλεπτο σε 54-54 και να πάει το αγώνα πάλι στα ίσα.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ο Αίολος μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα με 55-58, 55-60 και να δε΄'ιξει ότι μπορεί να κερδίσει και τον αγώνα,όμως ο Θεμιστοκλής κατάφερε να ακολουθήσει στο σκορ με το 57-60 και το 60-60 λίγο πριν το τέλος και έχοντας ποιο καθαρό μυαλό αυτός είχε και τις καλύτερες τελικές προσπάθειες με αποτέλεσμα πλέον στις λεπτομέρειές πήρε τον αγώνα κάνοντας το 65-64 και το τελικό 69-64.

Τον αγώνα διετήτευσαν οι Ξοχάκης και Ιασωνίδης.

Τήν επόμενη αγωνιστική(23-1-14) ξεκινάει ο δεύτερος γύρος και ο Αίολος θα αντιμετωπίσει το Κουκάκι εκτός έδρας στο γήπεδο του Ρούφ.