Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

Στο τελικό του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΝΑ ο Πρωτέας Βούλας νίκησε τον Κρόνο με 55-59 και θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Πειραιά που κέρδισε τον Μίλωνα με 53-73.

Παίζοντας εκπληκτική άμυνα για 40 λεπτά ο Πρωτέας πέρασε ανώδυνα την αναποτελεσματικότητα της εκκίνησης στο παιχνίδι και έφτασε στη νίκη. Ο Κρόνος προηγήθηκε 5-0 και 8-3 στο ξεκίνημα, θέλησε να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας μπαίνοντας μπροστά με 14-6 στο πρώτο δεκάλεπτο και 28-23 στο ημίχρονο, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι λύσεις ήρθαν επιθετικά για τον Πρωτέα και με ένα σερί 17-4 προσπέρασε με 40-32.
Η ομάδα του Κρόνου βέβαια σαφώς με την εμπειρία της δεν μπορούσε να βγει τόσο νωρίς από το ματς και επέστρεψε, μείωσε αρχικά σε 43-42 στο  τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και προσπέρασε με 48-47 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο όμως ένα γκολ-φάουλ του Κώστα Βαρδαβά έκανε το σκορ 48-50 και έβαλε και πάλι την ομάδα του Πρωτέα μπροστά στο σκορ.

Στα τελευταία δύο δραματικά λεπτά του παιχνιδιού, η ομάδα του Πρωτέα  λειτούργησε τόσο επιθετικά, αλλά και αμυντικά άψογα φτάνοντας σε μια ιστορική νίκη – πρόκριση με 59-55.
Βροντερό παρόν έδωσε  ο κόσμος  του που έκανε  έδρα το κλειστό του Μοσχάτου δίνοντας παλμό και ώθηση στην ομάδα.
Ο τελικός θα γίνει την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου στις 20.00 στο κλειστό Μοσχάτου Για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού θα βρεθούν αντιμέτωπες δύο ομάδες με τρεις κατηγορίες διαφορά ο Εθνικός πρώτος στην Β΄ Εθνική και ο Πρωτέας Βούλας στην  Β΄  ΕΣΚΑΝΑ.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 55-59
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης , Μπούκας
Δεκάλεπτα: 14-06, 28-23, 42-43, 55-59
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Παρασκευόπουλος , Φέρτης): Μπάρμπας 6(2), Στραγανιώτης 6(2), Μιχαλόπουλος 4 , Αγγελόπουλος  , Παπαϊωσήφ 4, Ζούκας 7 , Μανίκας 8(2), Φρουσκλιάς 11, Δολιανίτης 3(1), Νικατζάμ , Νάτσος  6(2)
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανουσέλης , Ποδαράς):Καπώνης 13(1), Γεώργαρος 11 , Αθηνιώτης 3(1) , Κοκαλιάς 13(1) , Βαρδαβάς 15, Θώδης , Γάργαλης , Πέφανης ,