Τετάρτη 14 Μαΐου 2014

Στην κορυφή της βαθμολογίας του 9ου ομίλου των "πλέι - οφ" ανόδου στην Γ' Εθνική βρέθηκε ο Εθνικός με την σπουδαία νίκη του με 1-0 επί της Οδηγήτριας για την δεύτερη αγωνιστική. Το «χρυσό» γκολ ο Ξενιτόπουλος στο 53' με απευθείας εκτέλεση φάουλ

Ο Μαργαρίτης Χατζηαλέξης προβαίνει σε δύο αλλαγές όσον αφορά στο  αρχικό σχήμα με Πολυχρονίδη και Ξενιτόπουλο στην αρχική 11άδα..
 Αναλυτικά οι πρώτοι 11 είναι οι εξής:  Βουτσινάς,Πολυχρονίδης,Ξενιτόπουλος, Μπένα,Μαργιόλης,Σαμιώτης, Παυλάκης,Σούφλας,Λύγκος,Σάμιος,Γκορόγιας..

H Οδηγήτρια θα παραταχθεί με τους: Δρίβα. Γκιόκα, Μελά, Κύρια, Μπουζάλι,. Γιαννή, Μουστάκα, Χατζάκη, Χανιώτη, Δημόπουλο, Γλύνο.
9' Μέτριο παιχνίδι μέχρι στιγμής, με τον Εθνικό να έχει μία ελαφρά υπεροχή και τους παίκτες της Οδηγήτριας να παρουσιάζονται αρκετά νευρικοί στο ξεκίνημα.

29΄Φοβερή ατομική ενέργεια του Λύγκου και σουτ που απομάκρυνε ο δρίβας σε κόρνερ

30' Με την εκτέλεση του κόρνερ, κεφαλιά του Σαμιώτη και λίγο πριν η μπάλα κατευθυνθεί προς τα δίχτυα οι αμυνόμενοι της Οδηγήτριας απομάκρυναν.

32'  Λάθος γύρισμα του Μαριόλη, αλλά πριν η μπάλα φτάσει στον Χανιώτη, πρόλαβε και απομάκρυνε ο Ξενιτόπουλος

35' Σουτ του Σούφλα έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ!

44' Μεγάλη ευκιαρία για τον Εθνικό ν' ανοίξει το σκορ. Έπειτσα από σουτ του Σαμιώτη και ασταθή απόκρουση του  Δρίβα, η μπάλα στρώθηκε στον Σάμιο, το σουτ του οποίου απομάκρυνε εντυπωσιακά ο πορτιέρο της Οδηγήτριας.

Λήξη πρώτου μέρους με τον Εθνικό και την Οδηγήτρια στο 0-0

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

46΄Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Σταφσουλάι στη θέση του Πολυχρονίδη

53' ΓΓΓΚΚΚΚΚΚΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!!!!!!! Ο Εθνικός ανοίγει το σκορ με τον Ξενιτόπουλο με απευθείας εκτέλεση φάουλ!!!!!

68' Τρομερή ευκαιρία για τον Εθνικό να ζευγαρώσει τα τέρματά του, αλλά ο Γκορόγιας από πλεονεκτική θέση σούταρε άστοχα.

70' Δεύτερη αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Παυλόπουλος αντί του Παυλάκη

71' Τρομερή ευκαιρία για την Οδηγήτρια, με τον Βασίλη Δημόπουλο να πιάνει την κεφαλιά από κοντινή απόσταση και τον Βουτσινά να απομακρύνει σωτήρια.

78' Ωραία κάθετη μπαλιά του Σαμιώτη προς τον Παυλόπουλο, αλλά ο Δρίβας βγήκε σωτήρια και απομάκρυνε τον κίνδυνο

81' Φοβερό σουτ του Παυλόπουου η μπάλα ελάχιστα άουτ!

85' Αποβολή για την Οδηγήτρια, με τον Μελά να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα

86' Τρίτη αλλαγή για τον Εθνικό. Στη θέση του Σάμιου ο Μανουλίδης.

Λήξη του αγώνα, με τον Εθνικό να κερδίζει 1-0 και να πιάνει κορυφή!