Πέμπτη 26 Ιουνίου 2014

Σε ένα παιχνίδι γκραν-γκινιολ στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος Παίδων Μπάσκετ ο Ικαρος Καλλιθέας ηττήθηκε απο την ομάδα του Μαντουλίδη με 64-65.(23-18,38-43,56-56,64-65)

Σε ένα αρκετά  συναρπαστικό αγώνα εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Ικάρου Καλλιθέας και του Μαντουλίδη ΄με το  ξεκίνημα του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων στο κλειστό της Κανήθου  όπου κρίθηκε στα  τελευταία δευτερόλεπτα   με νίκη του Μαντουλίδη Θεσσαλονίκης με 65-64.
Στην αρχή του αγώνα ο Ίκαρος Καλλιθέας μπήκε πολύ δυναμικά όπου γρήγορα κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 5-4,14-7,16-7 και τελικά να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 23-18 υπέρ του.
Στην συνέχεια ο Μαντουλίδης σιγά -σιγά ροκάνισε την διαφορά και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενός με 38-43.
Στην επανάληψη ο Ίκαρος κατάφερε και έπαιξε καλύτερα από τον αντίπαλό του όπου στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου γρήγορα μείωσε σε 44-46 και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ισοφάρισε σε 50-50 όπου τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο με 56-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την νίκη όπου πήγαν μέχρι το τέλος του κοντά-κοντά στο σκορ, ο Μαντουλίδης ποιο ψύχραιμος κατάφερε να πάρει αυτή την πρώτη του σπουδαία νίκη με 65-64.

Διαιτητές: Παντελίδης-Σπυρόπουλος
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ζαφειράκης-Βαλλινδράς ): Μακρίδης 4, Δήμος, Πασσαλίδης 2, Σκούφης 11, Τάρλας 16(1), Παπαδάκης 11(1), Μακρυθανάσης, Ζορμπάς, Σάλεχ, Αλεξανδρόπουλος Η., Κουρέπης 20, Αλεξανδρόπουλος Θ.

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Μπελούλης): Γεωργίου, Παπαδόπουλος Ν., Λεμονάκης 3, Παπαδόπουλος Β. 7(2), Γκαβέζος, Τσιακίρης 6(1), Μπούζος 2, Χρηστίδης 29, Μπίλιος 14(3), Καλαμπόκης 2, Βαϊντερλής 2, Κεραμίδας.

Τα αποτελέσματα 1ης αγωνιστικής:

ΑΕΕ  Παναγίτσας  – Τιτάνες Δράμας 60-55
Ικαρος Καλλιθέας.- Μαντουλίδης 64-65
Απολλωνία Πατρών –Δούκας 68-66 (55-55 κανονικός αγωνας)

Περισσότερα απο τον αγώνα σε λίγο

Featured Post

Το πρόγραμμα των αγώνων του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών (Α΄ φάση, 3η αγωνιστική)

Για το Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών (Α΄ φάση, 3 η   αγωνιστική) θα διεξαχθούν οι παρακάτω αγώνες: 20/09/2020         Υμηττού (ΠΥΡΚΑΛ) 17.00 ΑΟ Α...