Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

Β Εθνική:Πρώτη νίκη για τον Ικαρο Καλλιθέας,επιβλήθηκε του Περίστερίου με 63-60.

O Ικαρος Καλλιθέας παρότι δεν ξεκίνησε και πολύ καλά τον σημερινό αγώνα με το Περιστέρι στο κλειστό γυμναστήριο 'Εσπερος" για το πρωτάθλημα της
Β' Εθνικής(Νότιος όμιλος), έχανε στο πρώτο δεκάλεπτο με 9-18 και στο ημίχρονο
 με 27-32.

Ομως στην συνέχεια μπήκε απο τα αποδυτήρια ποιό αποφασισμένος και έτσι πλέον με τον καλύτερο τρόπο έδειξε την αξία του, όπου στο τρίτο δεκάλεπτο για τέσσερα  λεπτά( απο το 9' μέχρι το 5')  άφησε τον αντιπαλό άποντο και το σκόρ διαμορφώθηκε  απο 28-34 σε 40-34  και έτσι κατάφερε να το κλείσει  με 51-42 υπέρ του.

Στην συνέχεια και ενώ όλα πήγαιναν καλά μεχρι τα έξι τελευταία λεπτά του αγώνα και το σκόρ είχε διαμορφωθεί σε 56-44 υπέρ του Ικαρου, αρχισε η αποδοσή του να πέφτει και  το Περιστέρι μείωσε σε 59-55 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος και τα πράγματα έγιναν ποιό συναρπαστικά .Αλλά ευτυχώς η ομάδα του Λιόγα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε στο σκόρ και  έτσι πήρε την πρώτη φετινή  νίκη(63-60) και  τους δύο   βαθμούς αυτής.

Απο τον Ικαρο μας άρεσαν οι Χούμας και Πέρβυ.
Απο το Περιστέρι ο Ρεγκουνιώτης.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Παπαθανασίου και Στρέμπας.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα(9-18,27-32,51-42,63-60)

Την επόμενη αγωνιστική ο Ικαρος Καλλιθέας θα αγωνιστεί εκτός έδρας με τον Αμύντα στο γήπεδο του Υμητού

ΙκαροςΚαλλιθέας(Λιόγας):

Χούμας12,Ντουζίδης6(2),Βλάχος,Σκούφης,Κούρτης14(2),Ιορδάνογλου,
Τζόλος 17(2),Παπαδάκης,Γιωτάκης,Πέρβυ 6,Βουγιούκας 8,Κουρέπης.

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Αντωνόπουλος 5 (1), Παναγιωταράς, Γεωργοπαπαδάκος 16 (2), Βούλγαρης 5 (1), Σκουλίδας 6 (1), Πρίτσος 9 (1), Λυμπερόπουλος 5, Καραβανάς 11, Γιαννίκος, Φωτόπουλος, Ρεκουνιώτης 3

Featured Post

Το πρόγραμμα των αγώνων του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών (Α΄ φάση, 3η αγωνιστική)

Για το Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών (Α΄ φάση, 3 η   αγωνιστική) θα διεξαχθούν οι παρακάτω αγώνες: 20/09/2020         Υμηττού (ΠΥΡΚΑΛ) 17.00 ΑΟ Α...