Τετάρτη 11 Φεβρουαρίου 2015

Α΄ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων:Την μεγάλη έκπλήξη πέτυχε ο Πανιώνιος νίκησε εκτός έδρας τον Ικαρο Καλλιθέας με 77-79 (19-23,35-42,57-59)σπάζοντας παράλληλα και το φετινό του αήττητο.

O Πανιώνιος από την αρχή του σημερινού αγώνα που έγινε στο γήπεδο της Εθνικής Αντιστάσεως ΄μπήκε με πολύ πάθος και θέληση για την νίκη και κατάφερε να αιφνιδιάσει την ομάδα του Ικάρου Καλλιθέας.Προηγήθηκε με 3-6,6-8,12-14 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 19-23 το σκορ υπέρ του.
Στο δεύτερο κατάφερε να παίξει ακόμη καλύτερα και έβρισκε πολλές διόδους προς το αντίπαλο καλάθι,το σκορ διακυμάνθηκε σε 23-30,25-35, και πήγε στα αποδυτήρια με το 35-42 που του έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση για την συνέχεια.
Τα παιδιά του Παπαδάκη και Λιόγκα όμως στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαν αποφασισμένα για την μεγάλη ανατροπή για την οποία προσπάθησαν πάρα πολύ,πλησίασαν στο σκορ τον αντίπαλο σε 44-50,52-55,54-57 μειώνοντας με την λήξη του σε 57-59.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ίκαρος Καλλιθέας  συνέχισε την πίεση σε μεγαλύτερο βαθμό και κατάφερε να  ισοφαρίσει σε 59-59 ( 9'40'' πριν την λήξη του αγώνα).Όμως σε εκείνο το σημείο ο Πανιώνιος έδειξε τα μεγάλα ψυχικά αποθέματα που διέθετε και κατάφερε να βγει και πάλι μπροστά στο σκορ με το 61-63,64-68 65-71 και τελικά κατάφερε μέχρι το τέλος να αντέξει και να πάρει μία πολύ μεγάλη νίκη μέσα στην αντίπαλη έδρα του Ικάρου Καλλιθέας και παράλληλα να του σπάσει το αήττητο που είχε από την αρχή του πρωταθλήματος.