Παρασκευή 20 Φεβρουαρίου 2015

Oι Νεανίδες του Πρωτέα Βούλας κατέκτησαν το Κύπελλο Γυναικών της ΕΣΚΑΝΑ,νίκησαν στον τελικό που έγινε στο κλειστό του Μοσχάτου με 62-50 τον Φάρο Κερατσινίου.

Οι Νεανίδες του Πρωτέα Βούλας στο κλειστό του Μοσχάτου μέσα σε μία πολύ καλή ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι 300 φίλαθλοι που ήρθαν να το παρακολουθήσουν τον αγώνα του τελικού , παίζοντας πολύ καλύτερα από τον αντίπαλό  της Φάρο Κερατσινίου στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να νικήσουν με 62-50  και έτσι σήκωσαν  το Κύπελλο Γυναικών της ΕΣΚΑΝΑ.

Ο Φάρος προσπάθησε πάρα πολύ και έδειξε μεγάλο πάθος για την νίκη μπήκε πολύ δυναμικά στην αρχή του αγώνα και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-21. Στην συνέχεια όμως ο Πρωτέας με πολύ καλύτερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση  κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 26-26 και έτσι στο δεύτερο ημίχρονο με καλή ψυχολογία και αρκετή δύναμη κάτω από το καλάθι πήρε την νίκη με 62-50.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Μπίκας,Φραγκούλη,Σπυρόπουλος.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα:12-21,28-29,43-39,62-50.

Πρωτέας Βούλας  (Σόφτσης , Αλεξοπούλου) : Μπιτζανάκη Ρ., Χατζηβασιλείου , Κήτσιου 11 , Θεοδώρου 15 , Κολλάτου 8 , Βασιλειάδη , Τσιχλάκη 1 , Μαντά 5(1) , Αμπεντελαφατάχ 1, Φασούλα 21 , Αναστασοπούλου Μ. , Μιχαλοπούλου
Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης , Ποτόσογλου): Αράμπαλη 7, Μεγαλέμου , Σαλιάϊ 14(1) , Αθανασίου 6(2), Νεαρχάκου 5(1), Τσέρου 7, Μπεράτη , Κρητικοπούλου , Κουταλιανού 11 , Κουκή