Τρίτη 28 Απριλίου 2015

Play off ':Nίκη του Πανιωνίου στον πρώτο τελικό επι του Ικάρου Καλλιθέας με 67-54 και προβάδισμα με 1-0 στις νίκες.

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι έγινε σήμερα το βράδυ στο κλειστό του Βαρίκας ανάμεσα στην ομάδα Παίδων του Πανιωνίου και του Ικάρου Καλλιθέας στα πλαίσια του πρώτου τελικού για τα play off της Ά Κατηγορίας ΈΚΑΝΑ(Όποια από τις δύο ομάδες πετύχει  δύο νίκες θα ανακηρυχθεί πρωταθλήτρια) .

Ο Ίκαρος μπήκε πολύ δυνατά στο σημερινό αγώνα και αποφασισμένος για την νίκη όπου και αιφνιδίασε τον δυνατό αντίπαλό του,στην αρχή πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 0-4 αλλά γρήγορα ισοφάρισε ο Πανιώνιος σε 4-4 και πέρασε μπροστά το σκορ με 10-4 ,όμως ο Ίκαρος αντέδρασε  έκανε το
10-8 και το 12-14 το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο σκορ διακυμάνθηκε σε 17-20,22-22,26-27,30-28 και έληξε με 33-28 υπέρ του Πανιωνίου(Σε αυτό το δεκάλεπτο ο Ίκαρος είχε  7 χαμένες βολές).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι αντίπαλοι έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για να μπορέσουν να πάρουν το προβάσιμα (το σκορ  διαμορφώθηκε σε 37-32,38-36,40-41,44-44,49-44,52-46) οι αντίπαλοι ήταν ισοδύναμοι και όλα φαίνονταν ότι θα κριθούν μέχρι την τελευταία  στιγμή του αγώνα.

Όμως τα πράγματα έγιναν τελείως διαφορετικά ο Πανιώνιος έχοντας περισσότερες δυνάμεις έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο και εγκλώβισε τον Ίκαρο Καλλιθέας(δεν πέτυχε πόντο για έξι λεπτά και δίκαια πήρε την πρώτη του νίκη με
67-54 δείχνοντας να  έχει το πλεονέκτημα για την συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα   του αγώνα: 15-15, 35-32, 52-46, 67-54