Τρίτη 25 Αυγούστου 2015

Κούρσα...τελικού πραγματοποίησε ο Λυκούργος Τσάκωνας στον προκριματικό των 200 μέτρων του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος(δείτε video)

Κούρσα...τελικού πραγματοποίησε ο Λυκούργος Τσάκωνας στον προκριματικό των 200 μέτρων, στην τέταρτη ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Πεκίνο.
Ο πρωταθλητής μας τερμάτισε πρώτος στην έκτη σειρά με 20.14, στην δεύτερη γρηγορότερη κούρσα της καριέρας του και έδειξε πως είναι έτοιμος να δικεδικήσει ακόμη και μια θέση στους οχτώ του τελικού.
Η εμφάνιση του Τσάκωνα δεν αποτελεί έκπληξη δεδομένο του ότι ο αθλητής προέρχεται από πολύ καλή σεζόν, στη διάρκεια της οποίας έτρεξε την απόσταση σε 20.09. Ο Τσάκωνας σημείωσε την τέταρτη καλύτερη επίδοση του προκριματικού και πλέον σκέφτεται τον ημιτελικό της Τετάρτης (26/8).
Γρηγορότερος όλων ήταν ο Τούρκος Ραμίλ Γκουλιέγιεβ με 20.01 και εθνικό ρεκόρ, ενώ δεύτερος ο Αλόνσο Εντουαρντς με 20.11. Ο Γιουσέιν Μπολτ ήταν πρώτος στην τρίτη σειρά με 20.28, ενώ ο Τζάστιν Γκάτλιν στην τέταρτη με 20.19.
Ο ημιτελικός των 200 μ. θα γίνει την Τετάρτη στις 15.30.