Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2015

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Εθνικός επί του Προμηθέα Πατρών επικρατώντας στο κλειστό του ‘Εσπερου με 77-73.

Σπουδαία νίκη επί του Προμηθέα Πατρών πέτυχε το Σάββατο 24/10 ο Εθνικός επικρατώντας στο κλειστό του ‘Εσπερου με σκορ 77-73. Οι παίκτες μας ξεκίνησαν δυνατά το ματς και με ηγέτη ένα εκπληκτικό Γκιζόγιαννη, προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 24-20 και στο ημίχρονο με 39-33. Ωστόσο, οι Πατρινοί ήταν πολύ σκληροί για να πεθάνουν και αφού βελτίωσαν την άμυνα τους, έχοντας σε καλή ημέρα τους Πέττα, Κουμπούρα και Πάνο πέρασαν μπροστά στην 3η περίοδο με 55-61 και τον Εθνικό να μοιάζει πραγματικά εγκλωβισμένος.

Ωστόσο, η άμυνα στην οποία στηρίζει πολλά φέτος ο Βαγγέλης Βλάχος βελτιώθηκε, ο Γκιζόγιαννης συνέχισε να «πυροβολεί», ο Βασιλόπουλος απέκτησε το γνωστό κρύο αίμα του, ο Ράπτης ήταν εξαιρετικός και ο Εθνικός ισοφάρισε το ματς. Στο τελευταίο λεπτό, ο Εθνικός πέρασε μπροστά με τρίποντο του Γκιζογιάννη και ο Αντώνης Μάντζαρης με 2/2 βολές εδραίωσε το προβάδισμά (74-70). Το δεύτερο διαδοχικό λάθος των παικτών του Μάκη Γιατρά, στα 21 δευτερόλεπτα, επί της ουσίας «κλείδωσε» το θετικό αποτέλεσμα. Αυτή ήταν και η πρώτη εκτός έδρας ήττα των Πατρινών ύστερα από ένα ολόκληρο χρόνο αφού τελευταία φορά είχαν χάσει από τους Μαχητές Δόξας Πεύκων στις 19/10/2014.

Εθνικός - Προμηθέας Πατρών 77-73

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Τζαφλέρης, Μαλαμάς.

Δεκάλεπτα: 24-20, 39-33, 55-61, 77-73.

Εθνικός Πειραιώς (Βλάχος): Μάντζαρης 7, Τζόλος, Τότσιος 9 (1), Βασιλόπουλος 17 (4), Βουγιούκας 2, Ράπτης 10, Γκιζογιάννης 27 (2), Λάτοβιτς, Μαγκουνής 4, Τζιάλλας 1, Ψυλέας.
Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Πάνος 13, Νοέας 3 (1), Κουμπούρας 10, Γιαννικόπουλος 4, Χαμηλός, Πέττας 18 (3), Γερομιχαλός 4, Μαναβόπουλος, Πέτροβιτς, Τσάμης 11 (3), Αλίχοτζιτς 10, Σκούφης.