Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015

Δύσκολη νίκη του Εθνικού επι του Φίλλιπου Βέροιας με 83-79(72-72 κ.α.)

Πολύ δύσκολα έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Φίλιππου Βέροιας ο Εθνικός, αφού χρειάστηκε τελικά την παράταση για να καταφέρει στο τέλος να κερδίσει στις λεπτομέρειες με σκορ 83-79. Οι παίκτες μας υπό τις οδηγίες του Μιχάλη Ραχωβίτσα που είχε αναλάβει ρόλο πρώτου προπονητή έως τον ερχομό του Δημήτρη Λιόγα την Δευτέρα 09/11 ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι, προηγούμενοι με 19-10 στο έβδομο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι όμως αντιστάθηκαν σθεναρά.

«Ροκανίζοντας» σιγά σιγά τη διαφορά, το σύνολο του Δημήτρη Γκίμα κατάφερε να πάρει τα ηνία και να βρεθεί μπροστά με 27-32 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, κλείνοντας τελικά το ημίχρονο με σκορ 38-43. Η ομάδα μας αντέδρασε και φάνηκε κάπου εκεί πως ήταν έτοιμη να «καθαρίσει» το ματς αφού προηγήθηκε με 62-55 στο 30'. Η ομάδα της Ημαθίας όμως κατάφερε ξανά να μειώσει τη διαφορά και να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ με 67-68 στο 38ο λεπτό. ‘Ένα τρίποντο όμως του Γκιζόγιαννη και στη συνέχεια στη ρουλέτα των βολών στο τέλος, το ματς πήγε στο 72-72 στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου ο Εθνικός μπήκε αποφασισμένος να μην αφήσει κανένα περιθώριο στον Φίλιππο, καταφέρνοντας τελικά να τον περιορίσει στους επτά πόντους και να πετύχει την τέταρτη νίκη του σε πέντε αναμετρήσεις.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης Αγωνιστικής:

Εθνικός - Φίλιππος Βέροιας 83-79 (72-72 κ.α.)

Διαιτητές: Διαμαντής, Κωνσταντινόπουλος, Μπούσιας.

Δεκάλεπτα: 23-19, 38-43, 62-55, 72-72, 83-79.

Εθνικός (Ραχωβίτσας): Μάντζαρης 4 (1), Τζόλος, Τότσιος 17, Βασιλόπουλος 14 (3), Βουγιούκας 2, Ράπτης 3, Γκιζογιάννης 21 (1), Λάτοβιτς 7, Μαγκουνής 11 (3), Τζιάλλας 4, Ψυλέας.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόκας, Τόζιος 4, Δεληγεώργης 19 (1), Ότοβιτς 7, Ναούμης 21 (4), Κασαμπαλής 15, Σαμάρας 3 (1), Τριχόπουλος 7 (1), Οικονομόπουλος 3 (1).

Featured Post

Το πρόγραμμα των αγώνων του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών (Α΄ φάση, 3η αγωνιστική)

Για το Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών (Α΄ φάση, 3 η   αγωνιστική) θα διεξαχθούν οι παρακάτω αγώνες: 20/09/2020         Υμηττού (ΠΥΡΚΑΛ) 17.00 ΑΟ Α...