Σάββατο 9 Ιανουαρίου 2016

Α1 Γυναικών: Πρωτέας Βούλας - Παναθηναϊκός 68-59

Με το δεξί ξεκίνησε το νέο έτος για τις γυναίκες του Πρωτέας Βούλας , καθώς επικράτησαν στο ντέρμπι της πρεμιέρας του 2ου γύρου της Α1 του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Βούλας με 68-59. Η ομάδα  πραγματοποίησε την καλύτερη της εφετινή εμφάνιση κυρίως αμυντικά και έφτασε σε μια πολύτιμη για την συνέχεια νίκη, καθώς ισοφάρισε τις νίκες με την ομάδα του Παναθηναϊκού.

Το παιχνίδι

Με το ξεκίνημα η ομάδα μπήκε πιο δυνατά, φάνηκε να πατά πολύ καλύτερα από τον Παναθηναϊκό και πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά, αφού μετά το αρχικό 9-0, η διαφορά ανέβηκε στο 17-7 στο 7ο λεπτό , με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν στη συνέχεια και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο υπερ της ομάδας μας με 21-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα κορίτσια του Γιάννη Κτιστάκη συνέχισαν να αποδίδουν πολύ καλά από την περιφέρεια στην επίθεση και να διατηρούν την διαφορά σε σχεδόν διψήφια νούμερα, καθώς προηγήθηκε με 27-18 στο 15΄για έρθει η απάντηση του Παναθηναϊκού με το ημίχρονο να κλείνει με τον Πρωτέα μπροστά 32-27.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καθοριστικό, καθώς εκτός από την εξαιρετική περιφέρεια ήρθε να προστεθεί και η πολύ σφιχτή άμυνα, με αποτέλεσμα στο 27΄η διαφορά να φτάσει στο +17 υπέρ της ομάδας μας με 53-36 και το δεκάλεπτο να βρίσκει την ομάδα μας στο +13 (53-40).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν αναμενόμενη , αλλά η ομάδα μας με όπλο την πολύ καλή της αμυντική λειτουργία διατήρησε την διαφορά και πήρε τη νίκη με 68-59.

Εξαιρετική σε ένα ακόμη παιχνίδι η Κέϊτι Ρούταν που σημείωσε 19 πόντους, ενώ πολύ καλή δουλειά έκαναν  η Άννα Σπυριδοπούλου (12π.), η Αγγελική Νικολοπούλου (9π.), η Ανθή Χατζηγιακουμή (9π.), η Ιβάνα Ράτζα (9π.) και η Τζάνις Ράντολφ (8π.), σε ένα παιχνίδι που δεν υστέρησε καμία αθλήτρια της ομάδα μας.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας εκτός έδρας με τον Ιπποκράτη στην Κω την Κυριακή 17/1.
Πρωτέας Β.-Παναθηναϊκός 68-59

Διαιτητές: Παπαθανασίου, Καρδάρης

Δεκάλεπτα: 21-14, 32-27, 53-40, 68-59

Πρωτέας (Κτιστάκης): Ρουτάν 19 (1), Κωστάκη 2, Κίτσιου, Σπυριδοπούλου 12 (2), Μπότση, Ράτζα 9, Νικολοπούλου 9, Ράντολφ 8, Χατζηγιακουμή 9 (3), Αναστασοπούλου

Παναθηναϊκός (Πρέκας): Καλέντζου 10 (2), Αυτζή 2, Αλμπανεζ 5 (1), Κόνιαλη 3, Λύμουρα 8 (2), Σλούκα, Δίελα, Παντέλη 3, Ντέλβα 26, Κυριακοπούλου 2

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο 09/01
Αθηναϊκός-Τερψιθέα 73-77
Πρωτέας Βούλας-Παναθηναϊκός 68-59
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Άρης Πετρούπολης 71-50

Κυριακή 10/01
ΔΑΚ Γλυφάδας 14.30 Ολυμπιακός-Νίκη Λευκάδας Σοφιανόπουλος, Κωνσταντινίδου (Παλάτος)
Πυλαίας 12.00 ΠΑΟΚ-Ιπποκράτης Κω Τζιβελεκίδου, Κοϊμτζόγλου (Ν. Παπαδόπουλος)