Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016

A2:Ηττα του Εθνικού εκτός έδρας απο το Παγκράτι με 89-81.

Πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση ο Εθνικός δεν κατάφερε να φύγει νικητής στο Παγκράτι κόντρα στην τοπική ομάδα, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 89-81. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με την ομάδα μας να μην μπορεί σε κανένα σημείο του ματς να πάρει τα ηνία καταφέρνοντας μόνο να ισοφαρίσει μόλις μια φορά στα μέσα της δεύτερης περιόδου, χάρη σε δύο τρίποντα του Λάτοβιτς (29-29).

Οι παίκτες του Παγκρατίου παίζοντας πολύ δυνατά στην άμυνα και με μεγάλη ευστοχία στην περιφέρεια δεν άφησαν πολλά περιθώρια στον Εθνικό να διεκδικήσει κάτι περισσότερο ενώ το δίδυμο Κυριακόπουλου - Σαχπατζίδη ανέβασε τη διαφορά στο +16 για τους γηπεδούχους (66-50) στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Παίζοντας πολύ σκληρά, ο Εθνικός κατάφερε να μειώσει σε 74-69 στο 36ο λεπτό, αλλά η αντεπίθεσή του σταμάτησε κάπου εκεί. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα καθοριστικό σερί 5-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Κυριακόπουλου. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Γιάννης Κυριακόπουλος με 20 πόντους, ενώ από την ομάδα μας ο Φώτης Βασιλόπουλος είχε 19.
Το Παγκράτι κυριάρχησε και στον τομέα των ριμπάουντ, με 45 έναντι 32 του αντιπάλου του.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Τσώνος, Διμπινούδης.

Δεκάλεπτα: 19-15, 47-39, 66-50, 89-81.

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 20 (4), Παναγιωταράς 8, Παπαδιονυσίου 9, Φακοπουλίδης 2, Μοτσενίγος 10 (2), Αντωνάκης 10 (2), Λεκάκης, Κουτρούλιας 11 (1), Σαχπατζίδης 15, Μήτσιαλος, Περσίδης 2, Δενδρινός 2

Εθνικός (Λιόγας): Μάντζαρης 3, Τζόλος 11, Τότσιος 16 (1), Βασιλόπουλος 19 (3), Βουγιούκας 4, Ράπτης 1, Γκιζογιάννης 13 (2), Λάτοβιτς 7 (2), Μαγκουνής 7 (1).

Featured Post

Το πρόγραμμα των αγώνων του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών (Α΄ φάση, 3η αγωνιστική)

Για το Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών (Α΄ φάση, 3 η   αγωνιστική) θα διεξαχθούν οι παρακάτω αγώνες: 20/09/2020         Υμηττού (ΠΥΡΚΑΛ) 17.00 ΑΟ Α...