Κυριακή 20 Μαρτίου 2016

Γ ΕΣΚΑΝΑ:Νίκη για το παιδικό της Ελευθερίας Μοσχάτου επι της Ε Α Νίκαιας με 69-75στην παράταση και πρόκριση στην τελική φάση

Νίκη για το παιδικό στον τελευταίο αγώνα της Β΄φάσης που μας έδωσε την πρώτη θέση στον όμιλό μας όντας μάλιστα αήττητοι.
Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός σε όλη τη διάρκεια και πρόσφερε ωραίες φάσεις. Στο ξεκίνημα παίχτηκε πολύ γρήγορο μπάσκετ και από τις 2 ομάδες με αποτέλεσμα στα πρώτα 4,5 λεπτά το σκορ να είναι ήδη 14-14! Εμείς είχαμε σχεδόν σε όλο τον αγώνα την πρωτοπορία η οποία έφτανε και τους 10 πόντους διαφορά. Στο τελευταίο 10λεπτο οι αντίπαλοι έπαιξαν ζώνη και κάπου μας αποσυντόνισαν με αποτέλεσμα προς το τέλος να πάρουν και την πρωτοπορία με 3 πόντους. Όμως η σωστή επίθεση και το καθαρό μυαλό έφεραν την ισοφάριση με τρίποντο του Μπουρσούκη, 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη και το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί ήμασταν πιο ψύχραιμοι και πήραμε τελικά τη νίκη. Τώρα θα διεκδικήσουμε ένα από τα 3 εισιτήρια για την άνοδο στη Β΄κατηγορία σε μονούς αγώνες με άλλους 6 συνδιεκδικητές,

(Διαιτ. :  Φραγκιαδάκης  , Ζαχαρόπουλος )

( Δεκ. :  20-18 , 29-37 , 42-49 ,  61-61 ,  παρ. 69-75

Ε.Α.Νίκαιας. ( Μανιάτης ) :  Παυλίδης ,  Μαχαίρας ,  Μενεξής ,  Αρμακόλας ,  Αντωνάκος © ,  Ρούκας ,  Παντέλας ,  Καραλής , Βεκρης ,  Πολίτης ,  Τάκης ,  Ιορδανίδης .
Α.Ο.Ε.Μοσχάτου.  (Σολωμός ,  Ανδρειωμένος ) : Παχής , Χρονόπουλος , Πετρόπουλος , Αναγνωστόπουλος  ,  Μελιγκάρης © ,  Δημητρόπουλος ,   Μπουρσούκης ,  Τζάφα ,  Καρπούζης ,  Σολωμός , Παντέρμος  .
5ος Ομ.      Ν-Η
Α.Ο.Ε.Μ.   4-0
Ε.Α.Ν.       2-2
Πέρα         0-4
Στην τελική φάση βρίσκονται  και οι δύο ομάδες που προκρίθηκαν μαζί μας στην 1η φάση δείγμα του πόσο δύσκολος όμιλος ήταν, έτσι  :