Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2016

Β' ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων:Συναρπαστική νίκη του Εθνικού στα τελευταία δευτερόλεπτα επι της Τερψιθέας Γλυφάδας με 64-63.

Μπορεί ο Εθνικός Πειραιά να μην ξεκίνησε καλά τον αγώνα του απέναντι στην Τερψιθέα Γλυφάδας σήμερα το βράδυ στο γήπεδο του Σαλπέα όπου αιφνιδιάστηκε και δέχτηκε  έξι τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να προηγηθεί η αντίπαλος ομάδα με 10-21.
Στην συνέχεια όμως σιγά σιγά άρχισε να ανακάμπτει με κύριους μοχλούς της  τους  Καραφαντή και τον Ποπονά κάλυψε την διαφορά των πόντων και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε σε(41-47).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο με πολλά αποθέματα δυνάμεων κατάφερε να ισοφαρίσει και από και μετά πέρασε και μπροστά στο σκορ  και τελικά κέρδισε αυτόν τον συναρπαστικό αγώνα με 64-63 παίρνοντας μιά πολύ μεγάλη νίκη απο ένα πολύ δυνατό αντίπαλο.

Ο Εθνικός σε 5 αγώνες έχει πετύχει 3 νίκες και 2 ήττες.

Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ικαρο Νέας Σμύρνης.
Οι διαιτητές του αγώνα:O Τσαλίκης και ο Αιβαλιώτης.

Τα δεκάλεπτα:10-21,30-34,41-47,64-63